PROJEKTANCI: Alexander McQueen

Lee Alexander McQueen, urodził się 17 marca 1969 w East End (Londyn) i był najmłodszym z szóstki dzieci niepracującej matki i taksówkarza. Homoseksualista. Miał trzy siostry i dwóch braci.Rodzina mieszkała w szarym i bezbarwnym Lewisham w Londynie. Z pieniędzmi w domu zawsze było krucho.

z mamą
McQueen z matką

McQueen jako dziecko widział swoją starszą siostrę katowaną przez męża. Sam był molestowany przez tego człowieka. Dopiero po latach przyznał się bliskim do tego.

W wieku szesnastu lat rzucił szkołę – to matka doradziła mu, żeby zgłosił się na praktyki do londyńskiej pracowni Anderson & Sheppard na Savile Row, ulicy słynącej z najlepszych pracowni krawieckich w Europie. Wykrawał i zszywał suknie, własnoręcznie wykonywał nawet najbardziej skomplikowane elementy.

20460c040dd11d22264b51bf7d221dfc

To doświadczenie dało mu okazję, aby wyostrzyć swoje umiejętności techniczne i opanować sztukę krawiectwa. Kolejne praktyki u Gieves & Hawkes oraz u Angels & Bermans, gdzie projektował kostiumy, wprowadziły różnorodność i jego praktyki zawodowe pozwoliły opanować różne techniki krawiectwa.

W wielu 20 lat rozpoczął krótkotrwałą pracę u projektantów Koji Tatsuno i Romeo Gigli. Studia podyplomowe ukończył w Central St. Martins College of Art, gdzie początkowo liczył jedynie na zdobycie praktyki jako krawiec wycinający gotowe wzory.
Jego kolekcja, stworzona jako zwieńczenie jego praktyk, przykuła uwagę mediów i umocniła go jako obiecującego młodego projektanta mody.

mq1

Mroczny talent projektanta szybko zauważyła kontrowersyjna stylistka Elisabeth Blow – szefowa działu mody magazynu „Tatler”, była od niego o 11 lat starsza to właśnie ona i pomogła mu osiągnąć sukces. Spodobała się jej kurtka z jego dyplomowej kolekcji, w końcu kupiła całość. Pomogła mu rozwinąć skrzydła, była jego muzą, mentorką i przyjaciółką.

blow

W 1992 roku założył własną markę. Impulsywny ekscentryk. Zyskał uznanie, prezentując niezwykle teatralny, a czasem niemal brutalnie ostry styl w swoich pracach. Projekty McQueena były odzwierciedleniem jego mrocznej, samotnej duszy. Dzięki temu, był on traktowany nie tylko, jako projektant, ale również i artysta, który potrafił pokazać mroczną część współczesnej sztuki.

 

Motywem przewodnim każdej kolekcji są czaszki, żyletki i ćwieki, nadal wykorzystywane nie tylko w projektach odzieżowych, ale również i w dodatkach. Zwiewną sukienkę zestawiał z cierniową koroną. Kostiumy kąpielowe wzorował na skórzanych strojach sado-maso. Nikt nie potrafił tak sprawnie balansować między sensacją a delikatnością, makabrą i pięknem.

mq2 mq3 mq4 mq5

Zdobył nagrodę British Designer of the Year w 1996, 1997, 2001 i 2003 roku. W 1997 roku został zatrudniony przez dom mody couture Givenchy, ale równie szybko został zwolniony. W następstwie jego linia pod marką Givenchy została skrytykowana i wycofana. Mimo wszystko McQueen ciągle był szanowany w świecie światowej mody i dano mu drugą szansę, co jest rzadkością w branży, która nie zapomina i nie wybacza wpadek. W 2000 roku Gucci zakupił pakiet kontrolny marki McQueen. Pozwoliło mu to rozwinąć się i w pełni pokazać geniusz.

b47b1d0f0461454bdb5a446a48897b478077890a

 

W 2003 roku McQueen został wyróżniony międzynarodową nagrodą ‚The Council of Fashion Designers of America’ oraz otrzymał CBE (Order of the British Empire). W 2007 roku otworzył butiki w wielu zakątkach świata, m. in. w Nowym Jorku i Milanie.

Alexander+McQueen+London+Flagship+Store+After+oNXu9sIB69il

Jego projekty zdobyły sympatię takich gwiazd jak m. in. Sarah Jessica Parker i Lady GaGi i były widziane na czerwonych dywanach wielu festiwali filmowych. Przyjaźnił się z top modelkami, Kate Moss i Naomi Campbell.

mqcelebrites

 

11 lutego 2010 roku 40-letni projektant zmarł w swoim apartamencie w londyńskiej dzielnicy Mayfair, do którego właśnie się wprowadził. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, jednak lekarze mogli stwierdzić już tylko zgon. Według policji do jego śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie. Od samego początku mówiono, że to samobójstwo przez powieszenie – był w ciężkiej depresji po śmierci swojej matki, która zmarła kilka dni wcześniej, która miała być pochowana następnego dnia. Rodzina zdecydowała się nie przekładać uroczystości.

54886

Tuż po śmierci projektanta zaczęto się zastanawiać, co stanie się z marką, którą stworzył. Wielcy kreatorzy, założyciele słynnych domów mody zwykle wyznaczali swojego następcę. Trudno było wyobrazić sobie, że McQueena może ktokolwiek zastąpić. Znalazła się jednak następczyni –  Sarah Burton.

Sarah-Burton-Maternitywear-Kate-Middleton-Opener1

 

 

 

 

Korzystałam z:

You may also like

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *