PROJEKTANCI: Diane von Furstenberg

Projektuję dla kobiet, które chcą być kobietami

 

 

 

Dzisiejszy wpis poświęcony jest silnej, niezależnej kobiecie, która podnosiła się po porażkach. Wolała pracować, choć mogła tylko leżeć i pachnieć. Aktywnie udziela się w sprawach społecznych. Walczy z rasizmem na wybiegu. Ani projekty, pomysłowość czy wielka wyobraźnia, ale właśnie osobowość i życiowa mądrość stanowią o jej wielkiej sile. Dzięki pasji, uporowi i niezwykłemu talentowi, wspięła się na sam szczyt modowej branży.

1974
1974 rok

.

Przyszła na świat 31.12.1946 roku jako Diane Michelle Simone Halfin. Córka Żydów, którym udało się przeżyć Holocaust. Od dziecka wpajano jej, że musi być samodzielna i niezależna: „Tak nauczyła mnie mama. Nie mam prawa się bać, zawsze muszę iść do przodu”. Od najmłodszych lat interesowała się modą.

Podkreśla, że charakter odziedziczyła po matce: „To była niezwykła kobieta. Podczas wojny została aresztowana i trafiła do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Przetrwała, choć miała tylko 22 lata”. Ojciec pochodził z Rosji, ale na stałe osiadł w Brukseli. Tam wychowywała się Diane. Jej rodzina nie była bardzo zamożna, ale zadbała o wykształcenie córki. Już w wieku 12 lat została posłana do szkoły z internatem w Szwajcarii, trzy lata później do kolejnej w Anglii. Za namową matki wybrała studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Genewie.

Poznała księcia Egona von Fürstenberga. Był przystojny, świetnie ubrany, obracał się w arystokratycznych kręgach Europy. Zaręczyli się w Rzymie, a pobrali się w 1969 roku, 18-letnia Diane była wówczas w trzecim miesiącu ciąży. Otrzymała też wtedy tytuł księżniczki. „Małżeństwo nie było dla mnie celem samym w sobie. Kiedy okazało się, że jestem w ciąży, byłam w szoku. Nie chciałam, aby ludzie myśleli, że go specjalnie usidliłam”. Mogła żyć jak prawdziwa księżniczka, zająć się dzieckiem, domem. Postawiła na własną karierę. Kiedy przenieśli się do Nowego Jorku, uderzyło ją, w jak niekobiecych i brzydkich strojach kobiety chodzą do pracy. Był to dla niej impuls do działania, miała już kilka gotowych projektów. Pokazała je ówczesnej naczelnej amerykańskiego „Vogue’a” Dianie Vreeland, a jeden z członków jej zespołu zasugerował, aby otworzyła swój biznes. Stworzyła mocną markę z budżetem zaledwie 30 tys. dolarów na starcie.

Portrait of of fashion designer Diane von Furstenberg and her husband, Austrian prince Egon von Furstenberg, standing in a city street, 1970s. (Photo by Susan Wood/Getty Images)
 Diane & Egon von Furstenberg, 1970 rok. (Photo by Susan Wood/Getty Images)

Para rozstała się w 1973 roku, cztery lata po ślubie. Podobno przez to, że jej mąż był biseksualny. Żal po rozwodzie nie trwał długo – nadchodził życiowy sukces. W tym samym roku Diane zaprojektowała sukienkę, która odmieniła jej życie i momentalnie przeszła do legendy. Nie miała guzików, suwaków, zapięć. Była łatwa do założenia i zdjęcia.

Diane Von Furstenberg kopertowa sukienkaaaaa
1976 rok

Kobiety oszalały na punkcie dżersejowej kopertowej sukienki nie tylko dlatego, że była wygodna i elegancka, ale głównie z powodu przesłania, jakie niosła – był to symbol budzącego się feminizmu, medium, które pozwalało nadać światu wiadomość: „jestem kobietą niezależną i mogę być kim  zechcę”. Choć nigdy już nie zaprojektowała nic tak rewolucyjnego, to ta jedyna sukienka sprawiła, że jest uznawana za jedną z  najbardziej wpływowych kobiet w historii mody. Nigdy nie była wojującą feministką. Spełniała się nie tylko w roli bizneswoman, ale też matki i żony. Jak stwierdziła w książce:  w jej przekonaniu to dzieci są dziełem życia, a nie słynna sukienka.

diane-von-furstenburg-1972-wrap-dress

Dżersejowa kopertowa sukienka była w latach 70. bestsellerem. Powstała z połączenia dwóch poprzednich projektów Diane: topu, który krojem przypominał kimono i spódniczki. Kobiety oszalały na jej punkcie, w samym 1975 roku Furstenberg produkowała ich 15 tys. tygodniowo!

Diane-von-Furstenberg-
Portret DVF autorstwa Andy’ego Warhola

 

Docenił ją nawet tygodnik „Newsweek” i w 1976 roku umieścił na okładce.

Newsweek-Magazine
„To była więcej niż sukienka, to był cały styl noszenia się” DVF Marzec 1976 rok

Po rozwodzie z księciem nadal była popularną postacią nowojorskiej bohemy. Nazwiska byłego męża mogła używać nadal, ale straciła tytuł księżniczki. Przyjaźniła się z artystami, m.in z Andym Warholem, romansowała z gwiazdami. Dziś przyznaje, że był to jeden z najszczęśliwszych okresów jej życia. Diane szła z duchem czasów, ale nie jej projekty. Zamiast iść do przodu, oglądała się na dawne sukcesy. Na początku lat 80. jej dom mody pogrążony był w długach, więc sprzedała firmę i na 10 lat zniknęła z modowej mapy Nowego Jorku – zakochała się i przeprowadziła do Paryża. Przestała projektować i otworzyła mały dom wydawniczy. Na szczęście na początku lat 90. miłość wygasła i Diane wróciła do USA, postanowiła odbudować swoją pozycję w świecie mody. W powrocie pomogła jej Rose Marie -Bravo, wtedy prezes luksusowego domu towarowego Saks Fifth Avenue. Początkowo projektowała spodnie, topy i spódnice. W 1997 roku wypuściła całą kolekcję, która opierała się w dużej części na wariacjach na temat słynnej sukienki kopertowej sprzed lat. Kolekcja odniosła sukces, a w kolejce ustawiały się córki byłych klientek.

wrapppppp

Do odbudowy imperium DVF w dużej mierze przyczynił się miliarder Barry Diller, przyjaciel Diane, jeden z jej byłych kochanków, od 2001 roku mąż. Wraz z dziećmi Diane z pierwszego małżeństwa – Tatianą i  Alexandrem jest współwłaścicielem domu mody.

Designer Diane Von Furstenberg and Barry Diller at the Diane Von Furstenberg Fall 2008 dinner party during Mercedes-Benz Fashion Week at Diane Von Furstenberg Studio on February 3, 2008 in New York City. Mercedes-Benz Fashion Week Fall 2008 - Diane Von Furstenberg Fall 2008 Fashion Week Dinner Party Diane Von Furstenberg Studio New York, NY United States February 3, 2008 Photo by Jamie McCarthy/WireImage.com To license this image (15421106), contact WireImage.com
DVF & Barry Diller 
diane with kids www.pamolina
Z dziećmi: synem Alexandrem i córką Tatianą

 

Studio Diane von Furstenberg mieści się w bardzo modnej dzielnicy Meatpacking Discrit. XIX-wieczny czterokondygnacyjny budynek Diane przerobiła na siedzibę swojej firmy. Znajdują się tam: flagowy butik, biuro prasowe,studio projektowe, a na ostatnim apartament.

butik-dvf NY

W 2006 roku została przewodniczącą amerykańskiego stowarzyszenia projektantów Council of Fashion Designers of America. Corocznie instytucja przyznaje statuetki dla najlepszych krawców i wspiera zdolnych debiutantów.

Jeśli odniosłeś sukces, wykorzystaj to, aby zachęcać innych. Miej w sobie empatię. Dziś jestem milsza niż w przeszłości, bo wtedy nie mogłam sobie na to pozwolić.

 

 

 

 

 

 

 

Perfumy:

51dh0Tfm6dL diane-von-furstenberg-diane-50ml-w I520x520-diane-von-furstenberg-love-diane-30ml-w-woda-perfumowana-perfumy-perfumeria-pl-bialy-woda o.18142

 

 

 

 

619FT0Vp5PL
biografia

 

Wpis powstał w oparciu o:

You may also like

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *