PROJEKTANCI: Versace

„Gianni – niespokojny syn prowincjonalnej krawcowej – dokonał przełomu, łącząc żywą energię ulicy z elegancją wspaniale skrojonych kreacji”.

versace-logo-e1420565427282

Gianni urodził się 2. grudnia (ja też!) 1946 roku w Reggio Calabria we Włoszech. Syn właściciela sklepu elektrycznego i… krawcowej. Jako mały chłopiec podglądał matkę, a ze ścinków, których nie brakuje w krawieckiej pracowni szył lalki. Już jako 9-latek zaprojektował sukienkę.

mały versace

gv

Konfekcja sprzedawana w sklepie była po części projektowana przez Gianniego i produkowana w pobliskiej prowincji La Puglia. Pierwszy model sprzedał mając siedemnaście lat, w pięć lat potem wylansował kolekcję letniej odzieży pod własnym nazwiskiem, która bardzo szybko odniosła sukces i przyniosła wielkie dochody. Często wyjeżdżał do Paryża i Londynu, aby kupować nowe wzory, podpatrywał też tam projektantów, ucząc się jednocześnie tajników sztuki.

W 1972 roku dostał zlecenie zrobienia kolekcji dla firmy włókienniczej Florentine Flowers. Wiązało się to z wyjazdem do Mediolanu – był to punkt zwrotny w karierze Gianniego Versace – rozumiał on, że klienci potrzebują nowego typu ubrań, które byłyby mniej anonimowe i definiowałyby styl danej osoby.

Następnie zaczął pracę jako freelancer m.in. dla De Parisini, Callaghan i Genny. W 1974 roku stworzył swoją samodzielną linię Complice.

Dwa lata później, w roku 1976, Santo Versace także przyjechał do Mediolanu, aby razem z bratem stworzyć całkowicie niezależną firmę i własną markę. Pierwsza kolekcja firmowana Gianni Versace została zaprezentowana w marcu 1978 roku w mediolańskiej Galerii Sztuki. Była to damska kolekcja jesień/zima. Kolekcja męska została zaprezentowana we wrześniu, w showroomie przy Via Spiga. Po pełnym sukcesie tych pierwszych kolekcji marka Versace stała się jedną z najważniejszych i najsłynniejszych marek w świecie mody.  Ponadto, pojawiają się również artykuły niezwiązane z modą, np. perfumy, akcesoria skórzane, bielizna, tkaniny, itp.

versace_bright_crystal
moje ulubione perfumy

perfume-blonde-versace

tumblr_mxx1qq2I0q1qbg2pgo1_1280

tumblr_nbjiu7s4bA1r5a77do2_250

tumblr_ni1mfm7gav1r2ta1oo1_1280

tumblr_npmb9l3Vbd1rw3xvmo1_1280

tumblr_nqazqaXIOH1qfn43to1_1280

tumblr_nqlubw8Q9C1uxcqr2o1_250

gianni-versace-disenos_full

 

W 1993 roku Gianni Versace stworzył unikatową linię wyposażenia domu „Home Signature”.

8b1d100e45f523252baf7d99afdf9614

porcelana

Gdy latem 1994 roku u Gianniego zdiagnozowano rzadką odmianę nowotworu ucha wewnętrznego i musiał poddać się chemioterapii, był zmuszony powierzyć Donatelli więcej codziennych obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Relacje między rodzeństwem porównywane były przez niektórych do więzi istniejącej między bliźniakami. Przez długi okres Donatella odgrywała rolę powierniczki i alter ego Gianniego, z którym współtworzyli jeden z najwspanialszych zespołów w dziejach mody.

Santo, Donatella & Gianni Versace

 

Był ulubionym projektantem m. in. Eltona Johna i Lady Diany.

87501fdae49f3d0f4e9ead7dec194f7f

 

Najważniejszą częścią firmy jest tzw. Design Center, którym zarządza Donatella, obecnie dyrektorka artystyczna i główna projektantka firmy, w latach 1993 -2009  wyłączna projektantka linii Versus, którą w 2009 r. odświeżył  Christopher Kane. Po trzech latach opuścił markę, a Donatella zmieniła formułę. Zamiast zatrudniać nowego projektanta, zrezygnowała z kolekcji sezonowych i postawiła na współpracę z różnymi twórcami, głównie młodego pokolenia. Za kolekcję kapsułkową na 2013 r. odpowiedzialny był inny gwiazdor London Fashion Week – J. W. Anderson. W 2014 roku współpracę z marką rozpoczął Anthony Vaccarello, Belg związany zawodowo z Paryżem.

Donatella Versace i Anthony Vaccarello, fot. mat. prasowe Versus
Donatella Versace i Anthony Vaccarello, fot. mat. prasowe Versus

Pomaga jej mąż Paul Beck, były model i projektant wielu kolekcji dla mężczyzn. Struktura administracyjna jest w rękach Santo Versace, prezesa firmy. Obecnie biura firmy mieszczą się przy Via Manzoni 38, w samym środku mediolańskiego centrum mody, co pozwala na utrzymywanie kontaktów ze wszystkimi firmami w obrębie marki.

tumblr_npxp2hMFKg1tmt0nno1_1280

Latem 1997 roku wracający z przechadzki po Ocean Drive na Florydzie Versace został zastrzelony przez seryjnego mordercę przed swym pałacem na Miami Beach. Andrew Cunanan, mordreca Gianniego popełnił po kilku dniach samobójstwo, a jego ciało znaleziono na łodzi. Policja ustaliła, że Cunanan zastrzelił się przy użyciu tej samej broni, którą zabił Versace.

b5dcb26efbbd554efaef2c2c9738d87a

Pojawiło się wiele głosów, dlaczego ktoś chciał zabić Versace. Giuseppe Di Belli, były członek kalabryjskiej mafii N’dranghety, napisał książkę, w której wyjawił zaskakujące fakty na temat śmierci założyciela jednego z najpopularniejszych domów mody – twierdził on, że Gianni prał brudne pieniądze. Miały one pochodzić z handlu narkotykami, wymuszeń, haraczy i wyłudzeń kredytów. Włoski projektant miał mieć wielkie długi wobec mafii, dlatego ci nie mogąc odzyskać swojej należności zdecydowali się go zamordować.

 

23151

Gianni pozostawił pogrążonych w bólu rodzinę, przyjaciół i partnera Antonia D’Amico.

versacegianni_002

 

12_dffhdg

Prochy Gianniego zostały złożone na cmentarzu w Moltrasio nad jeziorem Como we Włoszech.

Elton John zadedykował projektantowi wydany w 1997 roku album The Big Picture.

Na mocy testamentu siostrzenica Gianniego Versace – Allegra stała się spadkobierczynią 50% imperium mody. „Traktował ją jak własną córkę i nazywał małą królewną – wspomina Donatella – gdy była dzieckiem, zabierał ją do muzeów, galerii, teatrów. Gianni kochał sztukę, więc Allegra poznała wszystkie muzea w Ameryce, Francji i Anglii. Razem wertowali książki o sztuce”.

donatella-versace-i-allegra-beck-10295_l

 

Obecnie marka posiada nie tylko swoje własne firmy, m.in. Diver, Bavers, ale również współpracuje z najlepszymi partnerami na rynku, m. in. Ermenegildo Zegna, Allegri, Sergio Rossi, Rosenthal AG, Italocremona. Rozbudowano także następne linie odzieży oprócz haute couture, pret-a-porter i atelier – Istante, Versace Sport, Versatile, Versace Clasic A2 oraz dla młodszego odbiorcy Versus i Versace Jeans Couture.

 

You may also like

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *